החברה הכלכלית באר שבע - שטח ציבורי יוהנה ז'בוטינסקי
דף הבית >> פיתוח עירוני >> פרוייקטים שהסתיימו >> שטח ציבורי יוהנה ז'בוטינסקי

פיתוח שטח ציבורי בנוה זאב שיכלול מופע מים ומתקני משחקים

עיריית באר שב עומדת  לחנוך באמצעות החברה הכלכלית את מפל המים האמנותי מהמיוחדים שיש כיום בארץ.
מפל מים היורד על קיר המשלב אמנות של פסיפס בהן מוטבעות אותיות העיר ואלמנטים אומנותיים תלת מימדים. בלב קיר הפסיפס האמנותי בולט אלמנט של מוליך מים  המוביל לתוך יצירה קעורה מחלקי פסיפס המשמשת גם  כשעון שמש. לכל אלה מתווספת תאורה מתחלפת ומוסיקה שתשולב בהמשך עם קולות מהטבע בליווי קלאסי המשתנה בהתאם לנגן האורות.
הקיר האמנותי מתפרש על 80 מטר ומהווה למעשה איקון מיוחד של באר שבע בדומה לגאודי בברצלונה.
תחילת הפרויקט היה מפל מים מעל קיר מעוצב כחלק ממופעי המים של העיר. אלא שאז הוחלט להביא אמן מיוחד שיעצב את הקיר. כך, תוכנן עיצוב קיר במקור, הפך לאחת מיצירות האמנות מהיפות המוקמות בארץ.
האמן שנבחר לעבודה, אלידור הכהן יצר מיזמים מיוחדים בתחום עיצוב של פסיפסים ומים ברחבי אירופה ונחשב לבעל מוניטין בינלאומי בתחום זה. הוא הגיע באחרונה לבאר שבע בעקבות אהבה, התחבר לנושא שינוי חזות העיר אותו מוביל ראש העיר רוביק דנילוביץ' והציע לבצע פרויקט אמנותי גדול זאת מבלי שהחברה הכלכלית או העיריה יחרגו מהתקציב המתוכנן.
אלידור הכהן: "רציתי להעניק משהו מיוחד לעיר ללא קשר לאמצעים שיתנו לי. לאחר השיחה שלי  עם ראש העיר הרגשתי שאני נסחף אחריו והחלטתי כי אשאיר בעיר אמנות מהיפות שיהיו בארץ וברמה בינלאומית.
במשך זמן רב מקים אלידור הכהן את קיר הפסיפס עם האלמנטים המיוחדים לו המכיל אגב לא פחות מ-30 אלף חלקי פסיפס. תושבי שכונת נוה זאב הסמוכים לפרויקט מלווים אותו מדי יום וההקמה הפכה לחגיגה בפני עצמה. "תושבים באים עם רעיונות, בקשות, כאלה ואחרות, אני שומע, מסביר, ואגב  חלק מהדברים גם יישמתי, כי בכל זאת הם יצטרכו לראות את זה מחלון ביתם. נוצר כאן תהליך  אמנותי המשלב את הקהילה תוך כדי ביצוע,  דבר שלא קרה לי במקומות אחרים."
מפל האמנות בנוה זאב הוא מדהים ביופיו ומאפשר לצופה למצוא בו דמויות, צורות, צבעים לפי דמיונו. כל זה בשילוב תנועת המים,  המוסיקה והאורות. כך שנוצרת חוויה נדירה עבור המבקרים.
אלידור: "כאשר יתווסף אלמנט התאורה כל הצבעים ישתנו כל העת והקיר למעשה ישתנה כל הזמן. אני לא מכיר משהו דומה לזה בכלל בארץ. עם המון סבלנות ועלי לציין תמיכה בלתי  רגילה מראש העיר הגענו ליצירת אמנות שכל תושבי העיר יתגאו בה."
אגב, הקיר בנוי מחומרים מאוד מיוחדים וחזקים שיהיו עמידים לאורך שנים רבות, גם בנושא זה הושקעה מחשבה רבה על מנת ליצור אלמנט שישרת את התושבים לעשרות שנים לפחות.
בניית הקיר למעשה הסתיימה. בימים אלה משלימה החברה הכלכלית עבודות הכנה סביבו לקראת הפעלתו.
אגב אלידור הכהן יוצא לאחר מכן לעבודת אמנות בפורטוגל ומבטיח לנו כי פרויקט דומה לזה בבאר שבע הוא לא ייצור במקום אחר.