החברה הכלכלית באר שבע - גן אלנבי
דף הבית >> העיר העתיקה >> גן אלנבי

פיתוח ושימור גן אלנבי

עיריית באר שבע באמצעות החברה הכלכלית ובשיתוף הקק"ל ביצעו עבודות לשיקום גן אלנבי בעיר העתיקה.
השיקום כיום
שיקום הגן וחזרתו למצבו ההיסטורי, בכך ישתלב הגן עם מיזמי שימור נוספים בעיר העתיקה ובהם מרכז המבקרים באר אברהם, מוזאון הנגב, מוזאון הקטר, שחמור הרחובות ועוד. 

רקע היסטורי

 
גן אלנבי קרוי ע"ש של הגנרל האנגלי אדמונד אלנבי. הגן הוא מהראשונים שהקומו בארץ ישראל בתחילת המאה (1902) הגן המקורי כלל עצים, בוסתן וצמחיה יפה  ששימשה גן בסמוך למבנה השלטון העותומני בעיר. הגן נבנה ללא חומה סביבו ותוך זמן קצר נהרס על ידי בעלי חיים כמו עזים שאכלו את הצמחיה שלו.
מפריח השממה הראשון 
בשנת 1915 שוחזר הגן על ידי המפקד העליון הטורקי ג'אמל פחה שהחליט להוכיח כי הטורקים יודעים לשלוט לא רק בכח הצבאי אלא על ידי פיתוח וקידמה. הוא האדם הראשון שיזם את הפרחת השממה ויחד עם יהודים בוגרי מקווה ישראל ועוד פועלים שרובם יהודיםננטעו עצים וצמחיה כדי ליצור מתחם ירוק יפה. במרכז הגן הוצב עמוד שיש עליו נחרתה כתובת על נצחון האמפריה העותומנית. לאחר שנכבשה באר שבע הציבו האנגלים על העמוד במקום את פסלו של הגנרל אלנבי כובש ארץ ישראל מידי העותומנים. ב1938 במאורעות ניתץ הפסל והאנגלים החליטו שלא  להחזיר את דמותו של הגנרל מעל העמוד. לאחר קום המדינה הגן שוקם שוב עם הקמת העיר.
 
 
רקע: מי היה אלנבי?
אלנבי נשלח למצרים וב-27 ביוני 1917 החליף את סר ארצ'יבלד מאריי כמפקד העליון של חיל המשלוח המצרי, שנשלח לפתוח חזית כנגד הטורקים ממזרח למצרים ולהרחיקם מתעלת סואץ, עורק החיים של האימפריה. אחד ממהלכיו הראשונים היה תמיכה במאמציו של לורנס איש ערב בקרב הערבים בתקציב של 200,000 ליש"ט לחודש. השפעה מורלית הוא שלח לחזית ארץ ישראל את הקצינים מהמפקדות בקהיר. הוא העמיד אותם בפני הברירה יציאה לקרב או פיטורים משרות צבאי. לאחר שארגן מחדש את הכוחות הסדירים זכה אלנבי בקרב עזה השלישי (31 באוקטובר עד 7 בנובמבר 1917) בכך שהפתיע את הכוחות העות'מאנים בהתקפה על באר שבע. לאחר מכן הם המשיכו להתקדם לעבר ירושלים. העות'מאנים הובסו בקרבות במהלך נובמבר, וירושלים נפלה בידי הבריטים ללא קרב ב-9 בדצמבר 1917 לאחר שהעות'מאנים פינו אותה בחשאי.
הצילום באדיבות ד"ר אבישי טייכר